Aktualności

Zajęcia Judo w Gryfie

Od miesiąca listopada grupa Żaków i Młodzików uczestniczy raz w tygodniu  w dodatkowych zajęciach judo, które może stanowią doskonały etap przygotowujący do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.

Szczególnie polecam tą dyscyplinę sportu naszym małym piłkarzom, gdzie elementy judo są doskonałym uzupełnieniem treningów piłkarskich.  Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza ” łagodną drogę”, „drogę do zwinności” . Jest sportem rozwijającym bardzo wszechstronnie że względu na różnorodne formy treningu. Trening Judo obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe i gibkościowe. Często stosuje się również elementy uproszczonych gier zespołowych. Judo rozwija u młodego chłopaka wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację.

Judo ćwiczy charakter. Rozwija pięć głównych cech:

  • W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną.

  • Dziecko przekonuje się, że aby dojść do czegoś, poprawnie wykonać technikę, czy osiągnąć wynik sportowy, należy wiele razy powtarzać to samo ćwiczenie.

  • Dzięki judo dzieciaki uczą się określać kierunek działania. Powinny wiedzieć, co robią i dlaczego.

  • Etykieta judo, wszystkie ukłony, przywitania i pożegnania – uczy szacunku dla drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, w czym nasz przeciwnik jest lepszy. Nie wiemy, w jakiej sytuacji i kiedy spotkamy się z nim ponownie.

  •  Judo uczy stabilności emocjonalnej – tego, że sensowniej jest z dystansem spojrzeć na problem niż poddawać się chwilowym emocjom.

Opracował: Przemysław Gałka