Nie zagramy na Narodowym!

W finałowym spotkaniu Pucharu Polski LZPN Gryf Gmina Zamość uległ trzecioligowej Chełmiance 0:2 (0:1).
Spotkanie na Stadionie Gminnym w Zawadzie wzbudziło ogromne zainteresowanie kibiców, których na trybunach pojawiło się ponad 600.
Nic dziwnego, wszak w gości przyjeżdżał wicelider trzeciej ligi mający w składzie między innymi doświadczonego Grzegorza Bonina (na zdjęciu).

Kapitan Chełmianki, mający na swoim koncie niemal 300 występów (38 bramek) w Ekstraklasie, bardzo szybko zaprezentował swe nietuzinkowe umiejętności. w 14 min. to właśnie Bonin ograł przy bocznej linii dwóch zawodników Gryfa, po czym z narożnika pola karnego przymierzył idealnie w kierunku bramki. Patryk Dobromilski mógł tylko patrzeć, jak piłka odbija się od dalszego słupka i wpada do siatki. Choć goście posiadali inicjatywę, to miejscowi odgryźli się kilka minut później. Damian Baran uderzył mocno z piętnastego metra, ale Sebastian Ciołek zdołał sparować piłkę na róg.

W kolejnej akcji Hubert Sałamacha ładnie obsłużył na prawym skrzydle Bartłomieja Panasa. Ponownie jednak górą był bramkarz Chełmianki, broniąc płaskie uderzenie. Na więcej zespół Tomasza Złomańczuka gospodarzom w pierwszej połowie już nie pozwolił. Przyjezdni kontrolowali grę, szukając okazji do podwyższenia prowadzenia. W 54 min. powinien jednak być remis. Po podaniu z prawego skrzydła Bartłomieja Panasa świetnie w polu karnym znalazł się Igor Szczygieł, ale jego mocne uderzenie zdołał sparować Ciołek. Akcja szybko przeniosła się pod drugą bramkę, gdzie w idealnej sytuacji Patryk Czułowski uderzył tuż nad poprzeczką. Następny atak gości zakończył się już powodzeniem, a akcję z lewego skrzydła wykończył z bliska Dawid Skoczylas.


Dwubramkowe prowadzenie uspokoiło gości, co omal nie kosztowało ich utratę bramki. W 76 min. w pole karne wpadł Kamil Woźniak, który został zablokowany, ale piłka znalazła się pod nogami Igora Szczygła. Gracz Gryfa z dziesięciu metrów uderzył jednak nad poprzeczką. Na więcej faworyt gospodarzom już nie pozwolił, a sam wypracował sobie jeszcze kilka groźnych okazji. Czujny między słupkami był jednak Patryk Dobromilski. Ostatecznie Chełmianka zasłużenie pokonała Gryfa 2:0, zdobywając Puchar Polski LZPN.


Dla nas to była piękna pucharowa przygoda. Mimo porażki zachowaliśmy twarz. Na tle mocnego rywala nie baliśmy się grać w piłkę i szukaliśmy bramek. Kilka okazji stworzyliśmy sobie naprawdę niezłych. Na pewno brakowało nam jednak doświadczenia. Wyszliśmy z sześcioma młodzieżowcami w składzie na drużynę, której większość graczy to piłkarscy wyjadacze posiadający sporą jakość. Gratuluję Chełmiance awansu, dla nas taki mecz to bezcenne doświadczenie – przyznał trener Sebastian Luterek.
Jak spotkanie ocenił szkoleniowiec Chełmianki?
– O naszym zwycięstwie zadecydowała nasza większa dojrzałość i ogranie w wyższej lidze. Zespół Gryfa był bardzo zdeterminowany, ambitny i walczył do końca, zostawiając na boisku dużo zdrowia. Jakość piłkarska była po naszej stronie i mecz mieliśmy przez cały czas pod kontrolą. Mieliśmy ciężką i długą ligę, więc ten puchar na koniec to dla nas takie miłe podsumowanie sezonu – powiedział nam trener Tomasz Złomańczuk.

GRYF GMINA ZAMOŚĆ – CHEŁMIANKA CHEŁM 0:2 (0:1)
Bramki: Grzegorz Bonin 13, Dawid Skoczylas 57.

STS Gryf Gmina Zamość: Patryk Dobromilski – Przemysław Dębicki (50′ Patryk Kierepka), Adrian Cymerman, Dawid Dobromilski (kpt.), Rafał Tomasiak (83′ Łukasz Fidler), Damian Baran (86′ Jakub Posikata), Igor Szczygieł, Kamil Woźniak (80′ Sebastian Magryta), Krystian Wołoch (85′ Patryk Cymerman), Bartłomiej Panas, Hubert Sałamacha.

Prezes: Tomasz Bondyra. Wiceprezes: Michał Adamczuk. Skarbnik: Michał Burcon.
Trener: Sebastian Luterek. Drugi trener: Damian Koszel. Trener bramkarzy: Kamil Tomczyszyn. Kierownik drużyny: Mariusz Sokołowski.

CHKS Chełmianka Chełm: Sebastian Ciołek – Łukasz Mazurek, Kamil Duda (80′ Michał Wołos), Dawid Skoczylas, Piotr Piekarski, Paweł Myśliwiecki (80′ Adrian Dziubiński), Krystian Wójcik (46′ Ezana Yohannes Kashay), Michał Budzyński (69′ Przemysław Kanarek), Grzegorz Bonin (kpt.), Patryk Czułowski (69′ Jakub Bednara), Kacper Wiatrak. Prezes: Grzegorz Gardziński. Wiceprezes ds. Sportowych: Piotr Stępień, Wiceprezes ds. Organizacyjnych: Henryk Nowak. Trener: Tomasz Złomańczuk. Trener bramkarzy: Artur Chwedoruk, Kierownik drużyny: Krzysztof Zieliński.
Żółte kartki: Ezana Yohannes Kashay, Dawid Skoczylas 83
Sędziowie: Mateusz Złotnicki, Piotr Boryca, Jakub Dąbrowski (Lublin)
Opieka medyczna: Piotr Lipczuk
Kierownik ds. Bezpieczeństwa: Zygmunt Luterek
Spiker: Marek Borowiński
Widzów: 600


Medale dla sędziów, złote dla Chełmianki, czek na kwotę 40 000 zł i srebrne dla Gryfa, czek na kwotę 10 000 zł oraz puchar dla zwycięskiej ekipy wręczyli Prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Pan Zbigniew Bartnik, Wiceprezes LZPN ds. Rozgrywek i Pełnomocnik LZPN w Zamościu Pan Stanisław Pryciuk, Wiceprezes ds. Organizacyjnych i Pełnomocnik Oddziału LZPN w Chełmie, Członek Zarządu LZPN Pan Jerzy Bojko, Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński. Obecni byli również: Członek Zarządu LZPN Pan Ryszard Dziura, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych LZPN Pan Leszek Wójcik, Przewodniczący Komisji Gier O/Zamość Pan Andrzej Duda, Przewodniczący Komisji Dyscypliny O/Zamość Pan Zdzisław Kasperek, Przewodniczący Komisji Sędziowskiej O/Zamość Pan Arkadiusz Łaszkiewicz, Członek Komisji Dyscypliny O/Zamość Pan Krzysztof Fidor, Sekretarz Komisji Sędziowskiej O/Zamość Pan Bartosz Kapłon, Członek Komisji Sędziowskiej O/Zamość Pan Artur Tymecki oraz Członek Komisji Sędziowskiej O/Zamość Pan Konrad Kostrubała.